Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Godefroid Mukeng’a Kalond, C.I.C.M.

Archbishop Emeritus of Kananga


Events

DateAgeEventTitle
31 Aug 1930 BornTshibingu-Mukese
2 Mar 195827.5Ordained PriestPriest of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
30 Aug 197141.0AppointedBishop of Luiza, Congo (Dem. Rep.)
5 Dec 197141.3Ordained BishopBishop of Luiza, Congo (Dem. Rep.)
3 Mar 199766.5AppointedArchbishop of Kananga, Congo (Dem. Rep.)
3 May 200675.7RetiredArchbishop of Kananga, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Godefroid Mukeng’a Kalond:
Archbishop Godefroid Mukeng’a Kalond C.I.C.M. (born ) Archbishop Emeritus of Kananga

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Kananga.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 3 May 2006
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 142

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.6, 1 Jan 2014; data: 3 Jan 2014