Catholic-Hierarchy DC

Bishop Nicolas Pierre van der Westen, SS.CC. †

Deceased

Bishop Emeritus of Pangkal-Pinang


Events

DateAgeEventTitle
5 Jul 1913BornMade
31 Jul 193825.1Ordained PriestPriest of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
8 Feb 195137.6AppointedVicar Apostolic of Pangkal-Pinang, Indonesia
8 Feb 195137.6AppointedTitular Bishop of Bladia
20 May 195137.9Ordained BishopTitular Bishop of Bladia
3 Jan 196147.5AppointedBishop of Pangkal-Pinang, Indonesia
11 Nov 197865.3ResignedBishop of Pangkal-Pinang, Indonesia
24 Oct 198269.3DiedBishop Emeritus of Pangkal-Pinang, Indonesia

MicroData Summary for Nicolas Pierre van der Westen:
Bishop Nicolas Pierre van der Westen SS.CC. (born , died ) Bishop Emeritus of Pangkal-Pinang

  • a priest for 44.2 years
  • a bishop for 31.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 46

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013