Catholic-Hierarchy DC

Bishop Amando Samo

Bishop of Caroline Islands, Federated States of Micronesia


Events

DateAgeEventTitle
16 Aug 1948 BornMoch Island
10 Dec 197729.3Ordained PriestPriest of Carolines-Marshalls, Federated States of Micronesia, Pacific (Oceania)
10 May 198738.7AppointedAuxiliary Bishop of Carolines-Marshalls, Federated States of Micronesia, Pacific (Oceania)
10 May 198738.7AppointedTitular Bishop of Libertina
15 Aug 198739.0Ordained BishopTitular Bishop of Libertina
3 Feb 199445.5AppointedCoadjutor Bishop of Caroline Islands, Federated States of Micronesia, Pacific (Oceania)
25 Mar 199546.6SucceededBishop of Caroline Islands, Federated States of Micronesia, Pacific (Oceania)
6 Jun 199546.8InstalledBishop of Caroline Islands, Federated States of Micronesia, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for Amando Samo:
Bishop Amando Samo (born ) Bishop of Caroline Islands

Please contact the Bishop through the Diocese of Caroline Islands.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 105, Number 9,152

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013