Catholic-Hierarchy DC

Bishop Rafael Francisco Martínez Sáinz

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Guadalajara, Jalisco

Titular Bishop of Dura


Events

DateAgeEventTitle
29 Sep 1935BornArandas
25 Oct 195924.0Ordained PriestPriest of Guadalajara, Jalisco, México
19 Jun 200266.7AppointedAuxiliary Bishop of Guadalajara, Jalisco, México
19 Jun 200266.7AppointedTitular Bishop of Dura
16 Jul 200266.7Ordained BishopTitular Bishop of Dura
19 Jul 201276.8RetiredAuxiliary Bishop of Guadalajara, Jalisco, México
6 Nov 201681.1DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Guadalajara, Jalisco, México

MicroData Summary for Rafael Francisco Martínez Sáinz
Bishop Rafael Francisco Martínez Sáinz (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Guadalajara

  • a priest for 57.0 years
  • a bishop for 14.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 168, Number 14,227
  • r: Bollettino, 19 Jul 2012
  • d: CB, 6 Nov 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 7 Nov 2016