Catholic-Hierarchy DC

Bishop Wilfredo D. Manlapaz

Bishop of Tagum


Events

DateAgeEventTitle
7 Apr 1941 BornDaet
6 Dec 196423.7Ordained PriestPriest of Caceres (Nueva Caceres), Philippines
22 Dec 198039.7AppointedAuxiliary Bishop of Maasin, Philippines
22 Dec 198039.7AppointedTitular Bishop of Tanudaia
7 Feb 198139.8Ordained BishopTitular Bishop of Tanudaia
31 Jan 198644.8AppointedBishop of Tagum, Philippines

MicroData Summary for Wilfredo D. Manlapaz:
Bishop Wilfredo D. Manlapaz (born ) Bishop of Tagum

Please contact the Bishop through the Diocese of Tagum.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013