Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vicente Ataviado y Tumalad

Deceased

Bishop of Maasin


Events

DateAgeEventTitle
27 Oct 1929BornManila
3 Apr 195424.4Ordained PriestPriest
17 Jun 196838.6AppointedBishop of Maasin, Philippines
8 Aug 196838.8Ordained BishopBishop of Maasin, Philippines
14 Aug 196838.8InstalledBishop of Maasin, Philippines
4 Mar 199767.4DiedBishop of Maasin, Philippines

MicroData Summary for Vicente Ataviado y Tumalad:
Bishop Vicente Ataviado y Tumalad (born , died ) Bishop of Maasin

  • a priest for 42.9 years
  • a bishop for 28.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013