Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jacinto López y Romo

Deceased

Archbishop of Guadalajara, Jalisco


Events

DateAgeEventTitle
10 Sep 1831BornLa Encarnación
1 Apr 185523.6Ordained PriestPriest
10 Jun 188654.8AppointedBishop of Linares o Nueva León, Nuevo León, México
29 Aug 188655.0Ordained BishopBishop of Linares o Nueva León, Nuevo León, México
24 Nov 188655.2InstalledBishop of Linares o Nueva León, Nuevo León, México
13 Aug 189159.9AppointedArchbishop of Linares o Nueva León, Nuevo León, México
17 Nov 189160.2InstalledArchbishop of Linares o Nueva León, Nuevo León, México
14 Dec 189968.3AppointedArchbishop of Guadalajara, Jalisco, México
3 Mar 190068.5InstalledArchbishop of Guadalajara, Jalisco, México
31 Dec 190069.3DiedArchbishop of Guadalajara, Jalisco, México

MicroData Summary for Jacinto López y Romo:
Archbishop Jacinto López y Romo (born , died ) Archbishop of Guadalajara

  • a priest for 45.7 years
  • a bishop for 14.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 292, and Page 344

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013