Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ramón María de San José Moreno y Castañeda, O. Carm. †

Deceased

Bishop Emeritus of Chiapas (Ciudad Real de Chiapas)

Titular Bishop of Augustopolis in Phrygia


Events

DateAgeEventTitle
8 Sep 1839BornGuadalajara
Feb 185717.4ProfessedMember of Order of Our Lady of Mt. Carmel
186222.3Ordained PriestPriest of Order of Our Lady of Mt. Carmel
22 Dec 187334.3AppointedVicar Apostolic of California Inferiore, México
22 Dec 187334.3AppointedTitular Bishop of Eumenia
26 Apr 187434.6Ordained BishopTitular Bishop of Eumenia
22 Sep 187940.0AppointedBishop of Chiapas (Ciudad Real de Chiapas), México
21 Sep 188243.0ResignedBishop of Chiapas (Ciudad Real de Chiapas), México
13 Jul 188343.8AppointedTitular Bishop of Augustopolis in Phrygia
26 May 189050.7DiedBishop Emeritus of Chiapas (Ciudad Real de Chiapas), México

MicroData Summary for Ramón María de San José Moreno y Castañeda:
Bishop Ramón María de San José Moreno y Castañeda O. Carm. (born , died ) Bishop Emeritus of Chiapas (Ciudad Real de Chiapas)

  • a priest for 28.4 years
  • a bishop for 16.1 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 132, and Page 200
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 265

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013