Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vartan Tekeyan, I.C.P.B. †

Deceased

Bishop of Ispahan {Esfáan) (Armenian)


Events

DateAgeEventTitle
5 Mar 1921BornAdana
1 Jan 194422.8Ordained PriestPriest of Institut du Clergé Patriarcal de Bzommar
6 Dec 197251.8AppointedBishop of Ispahan {Esfáan) (Armenian), Iran
25 Feb 197352.0Ordained BishopBishop of Ispahan {Esfáan) (Armenian), Iran
12 Apr 199978.1DiedBishop of Ispahan {Esfáan) (Armenian), Iran

MicroData Summary for Vartan Tekeyan:
Bishop Vartan Tekeyan I.C.P.B. (born , died ) Bishop of Ispahan {Esfáan)

  • a priest for 55.3 years
  • a bishop for 26.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013