Catholic-Hierarchy DC

Bishop Carlo Urru

Deceased

Bishop Emeritus of Cittą di Castello


Events

DateAgeEventTitle
28 Dec 1915BornTodi
28 Jun 194226.5Ordained PriestPriest
7 Mar 197155.2AppointedBishop of Ampurias e Tempio, Italy
28 Mar 197155.3Ordained BishopBishop of Ampurias e Tempio, Italy
21 Apr 198266.3AppointedBishop of Cittą di Castello, Italy
7 Feb 199175.1RetiredBishop of Cittą di Castello, Italy
2 Feb 200286.1DiedBishop Emeritus of Cittą di Castello, Italy

MicroData Summary for Carlo Urru:
Bishop Carlo Urru (born , died ) Bishop Emeritus of Cittą di Castello

  • a priest for 59.6 years
  • a bishop for 30.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 1 Oct 2014