Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuliano Agresti

Deceased

Archbishop of Lucca


Events

DateAgeEventTitle
15 Aug 1921BornBarberino di Mugello
29 Jun 194523.9Ordained PriestPriest
7 Nov 196948.2AppointedArchbishop of Spoleto, Italy
21 Dec 196948.3Ordained BishopArchbishop of Spoleto, Italy
13 May 197250.7AppointedBishop of Norcia, Italy
25 Mar 197351.6AppointedArchbishop of Lucca, Italy
18 Sep 199069.1DiedArchbishop of Lucca, Italy

MicroData Summary for Giuliano Agresti:
Archbishop Giuliano Agresti (born , died ) Archbishop of Lucca

  • a priest for 45.2 years
  • a bishop for 20.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Nov 2013