Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ignacy Krause, C.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Xingtai [Shunteh]


Events

DateAgeEventTitle
9 Jun 1896BornMielno, Poland
191215.6ProfessedMember of Congregation of the Mission
22 Jun 191923.0Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
26 Oct 193337.4AppointedPrefect of Shunteh [Xingtai], China
13 Jan 194447.6AppointedTitular Bishop of Binda
13 Jan 194447.6AppointedVicar Apostolic of Shunteh [Xingtai], China
23 Apr 194447.9Ordained BishopTitular Bishop of Binda
11 Apr 194649.8AppointedBishop of Xingtai [Shunteh], China
1950²53.6AppointedAuxiliary Bishop of Curitiba, Parana, Brazil
1963²66.6ResignedAuxiliary Bishop of Curitiba, Parana, Brazil
1983²86.6ResignedBishop of Xingtai [Shunteh], China
31 Aug 198488.2DiedBishop Emeritus of Xingtai [Shunteh], China

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Ignacy Krause:
Bishop Ignacy Krause C.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Xingtai [Shunteh]

  • a priest for 65.2 years
  • a bishop for 40.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1944, Number 14

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013