Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis-Joseph Kerkhofs

Deceased

Bishop Emeritus of Liège

Titular Bishop of Serrae


Events

DateAgeEventTitle
15 Feb 1878BornVall-Meer
22 Sep 190022.6Ordained PriestPriest
18 Dec 192446.8AppointedCoadjutor Bishop of Liège, Eupen et Malmédy, Belgium
18 Dec 192446.8AppointedTitular Bishop of Diocaesarea in Palaestina
11 Feb 192547.0Ordained BishopTitular Bishop of Diocaesarea in Palaestina
17 Jul 192749.4SucceededBishop of Liège, Belgium
7 Dec 196183.8RetiredBishop of Liège, Belgium
7 Dec 196183.8AppointedTitular Bishop of Serrae
31 Dec 196284.9DiedBishop Emeritus of Liège, Belgium

MicroData Summary for Louis-Joseph Kerkhofs:
Bishop Louis-Joseph Kerkhofs (born , died ) Bishop Emeritus of Liège

  • a priest for 62.3 years
  • a bishop for 37.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1925, Number 8

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 21 Jun 2014