Catholic-Hierarchy DC

Bishop René van Heusden, S.D.B. †

Deceased

Vicar Apostolic of Sakania

Titular Bishop of Cariana


Events

DateAgeEventTitle
2 Aug 1888BornBeverst, Belgium
19 Sep 191931.1Ordained PriestPriest of Salesians of Saint John Bosco
13 Feb 194758.5AppointedVicar Apostolic of Sakania, Congo (Dem. Rep.)
13 Feb 194758.5AppointedTitular Bishop of Cariana
11 Jun 194758.9Ordained BishopTitular Bishop of Cariana
22 Mar 195869.6DiedVicar Apostolic of Sakania, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for René van Heusden:
Bishop René van Heusden S.D.B. (born , died ) Vicar Apostolic of Sakania

  • a priest for 38.5 years
  • a bishop for 10.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 53

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013