Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ivan Jurkovič

Permanent Observer to United Nations Office and Specialized Agencies in Geneva

Titular Archbishop of Krbava


Events

DateAgeEventTitle
10 Jun 1952 BornKocevje, Slovenia
29 Jun 197725.0Ordained PriestPriest of Ljubljana, Slovenia
28 Jul 200149.1AppointedTitular Archbishop of Krbava
28 Jul 200149.1AppointedApostolic Nuncio to Belarus
6 Oct 200149.3Ordained BishopTitular Archbishop of Krbava
22 Apr 200451.8AppointedApostolic Nuncio to Ukraine
19 Feb 201158.6AppointedApostolic Nuncio to Russian Federation
22 Jul 201159.1AppointedApostolic Nuncio to Uzbekistan
13 Feb 201663.6AppointedPermanent Observer to United Nations Office and Specialized Agencies in Geneva

MicroData Summary for Ivan Jurkovič
Archbishop Ivan Jurkovič (born ) Permanent Observer of United Nations Office and Specialized Agencies in Geneva

Please contact the Archbishop through the Nunciature to United Nations Office and Specialized Agencies in Geneva.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 19 Feb 2011
  • ab: Bollettino, 22 Jul 2011
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 165, Number 14,068
  • ab: Bollettino, 13 Feb 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.3, 5 Feb 2016; Data: 13 Feb 2016