Catholic-Hierarchy DC

Bishop André Jacques, C.I.C.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Boma


Events

DateAgeEventTitle
3 Sep 1908BornRobelmont, Belgium
19 Aug 193426.0Ordained PriestPriest of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
23 Dec 195042.3AppointedVicar Apostolic of Boma, Congo (Dem. Rep.)
23 Dec 195042.3AppointedTitular Bishop of Ingila
11 Apr 195142.6Ordained BishopTitular Bishop of Ingila
10 Nov 195951.2AppointedBishop of Boma, Congo (Dem. Rep.)
9 Feb 196758.4ResignedBishop of Boma, Congo (Dem. Rep.)
9 Feb 196758.4AppointedTitular Bishop of Manaccenser
20 Sep 197668.0ResignedTitular Bishop of Manaccenser
3 Jul 199788.8DiedBishop Emeritus of Boma, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for André Jacques:
Bishop André Jacques C.I.C.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Boma

  • a priest for 62.9 years
  • a bishop for 46.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 30

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013