Catholic-Hierarchy DC

Bishop Raymond (Nianga-Nzita) Ndudi

Deceased

Bishop Emeritus of Boma


Events

DateAgeEventTitle
1912²BornKilengi Mbungu
25 Mar 194028.2Ordained PriestPriest of Boma, Congo (Dem. Rep.)
2 Jul 196250.5AppointedAuxiliary Bishop of Boma, Congo (Dem. Rep.)
2 Jul 196250.5AppointedTitular Bishop of Mathara in Proconsulari
23 Sep 196250.7Ordained BishopTitular Bishop of Mathara in Proconsulari
9 Feb 196755.1AppointedBishop of Boma, Congo (Dem. Rep.)
22 Nov 197563.9ResignedBishop of Boma, Congo (Dem. Rep.)
25 Jan 198977.1DiedBishop Emeritus of Boma, Congo (Dem. Rep.)

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Raymond (Nianga-Nzita) Ndudi:
Bishop Raymond (Nianga-Nzita) Ndudi (died ) Bishop Emeritus of Boma

  • a priest for 48.8 years
  • a bishop for 26.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 161

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013