Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ignace Hummel, S.M.A. †

Deceased

Vicar Apostolic of Costa d’Oro {Gold Coast}

Titular Bishop of Trapezopolis


Events

DateAgeEventTitle
14 Feb 1870BornSoufflenheim, France
18 Jul 189626.4Ordained PriestPriest of Society of African Missions
20 Mar 190636.1AppointedVicar Apostolic of Costa d’Oro {Gold Coast}, Ghana
20 Mar 190636.1AppointedTitular Bishop of Trapezopolis
29 Jul 190636.5Ordained BishopTitular Bishop of Trapezopolis
11 Jan 191847.9AppointedApostolic Administrator of Togo
192150.9ResignedApostolic Administrator of Togo
13 Mar 192454.1DiedVicar Apostolic of Costa d’Oro {Gold Coast}, Ghana

MicroData Summary for Ignace Hummel:
Bishop Ignace Hummel S.M.A. (born , died ) Vicar Apostolic of Costa d’Oro {Gold Coast}

  • a priest for 27.7 years
  • a bishop for 17.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1906, Number 42

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013