Catholic-Hierarchy DC

Bishop Bruno-Augustin Hippel, S.A.C. †

Deceased

Bishop Emeritus of Oudtshoorn

Titular Bishop of Vardimissa


Events

DateAgeEventTitle
8 Feb 1907BornHaguenau, France
25 Mar 193629.1Ordained PriestPriest of Society of the Catholic Apostolate
9 Dec 194841.8AppointedVicar Apostolic of Oudtshoorn, South Africa
9 Dec 194841.8AppointedTitular Bishop of Abora
13 Feb 194942.0Ordained BishopTitular Bishop of Abora
11 Jan 195143.9AppointedBishop of Oudtshoorn, South Africa
2 Oct 196861.7ResignedBishop of Oudtshoorn, South Africa
2 Oct 196861.7AppointedTitular Bishop of Vardimissa
7 Nov 197063.7DiedBishop Emeritus of Oudtshoorn, South Africa

MicroData Summary for Bruno-Augustin Hippel:
Bishop Bruno-Augustin Hippel S.A.C. (born , died ) Bishop Emeritus of Oudtshoorn

  • a priest for 34.6 years
  • a bishop for 21.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 11

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013