Catholic-Hierarchy DC

Bishop Richard Brendan Higgins

Auxiliary Bishop Emeritus of United States of America, Military

Titular Bishop of Casae Calanae


Events

DateAgeEventTitle
22 Feb 1944 Born
9 Mar 196824.0Ordained PriestPriest of Sacramento, California, USA
7 May 200460.2AppointedAuxiliary Bishop of United States of America, Military
7 May 200460.2AppointedTitular Bishop of Casae Calanae
3 Jul 200460.3Ordained BishopTitular Bishop of Casae Calanae
2 Jan 202075.8RetiredAuxiliary Bishop of United States of America, Military

MicroData Summary for Richard Brendan Higgins
Bishop Richard Brendan Higgins (born ) Auxiliary Bishop Emeritus of United States of America, Military

EventPlace
Birth PlaceLongford, Ireland
Ordained BishopNational Shrine of the Immaculate Conception, Basilica, Washington, D.C., Archdiocese of Washington, District of Columbia

Please contact the Bishop through the Military Ordinariate of United States of America, Military.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 176, Number 14,648
  • r: Bollettino, 2 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast