Catholic-Hierarchy DC

Bishop Girolamo Grillo

Deceased

Bishop Emeritus of Civitavecchia-Tarquinia


Events

DateAgeEventTitle
18 Aug 1930BornParghelia
25 Apr 195322.6Ordained PriestPriest
7 Apr 197948.6AppointedBishop of Cassano all’Jonio, Italy
27 May 197948.7Ordained BishopBishop of Cassano all’Jonio, Italy
20 Dec 198353.3AppointedBishop of Tarquinia e Civitavecchia, Italy
21 Dec 200676.3RetiredBishop of Civitavecchia-Tarquinia, Italy
22 Aug 201686.0DiedBishop Emeritus of Civitavecchia-Tarquinia, Italy

MicroData Summary for Girolamo Grillo (VIAF: 63514782)
Bishop Girolamo Grillo (born , died ) Bishop Emeritus of Civitavecchia-Tarquinia

  • a priest for 63.3 years
  • a bishop for 37.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 21 Dec 2006
  • d: CB, 22 Aug 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 23 Aug 2016