Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Bernardo Gremoli, O.F.M. Cap. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Arabia, Yemen

Titular Bishop of Masuccaba


Events

DateAgeEventTitle
30 Jun 1926Born
17 Feb 195124.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
2 Oct 197549.2AppointedVicar Apostolic of Arabia, Yemen
2 Oct 197549.2AppointedTitular Bishop of Masuccaba
22 Feb 197649.6Ordained BishopTitular Bishop of Masuccaba
21 Mar 200578.7RetiredVicar Apostolic of Arabia, Yemen
6 Jul 201791.0DiedVicar Apostolic Emeritus of Arabia, Yemen

MicroData Summary for Giovanni Bernardo Gremoli
Bishop Giovanni Bernardo Gremoli O.F.M. Cap. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Arabia

EventPlace
Birth PlacePoppi, Italy
Death PlaceFirenze, Archdiocese of Firenze {Florence}, Italy

  • a priest for 66.3 years
  • a bishop for 41.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 142
  • d: CB, 6 Jul 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 7 Jul 2017