Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Filippo Cammarota

Deceased

Archbishop of Gaeta


Events

DateAgeEventTitle
21 Nov 1809BornTraetto
22 Feb 183424.3Ordained PriestPriest of Gaeta, Italy
28 Sep 184939.9AppointedAuxiliary Bishop of Gaeta, Italy
28 Sep 184939.9AppointedTitular Bishop of Capharnaum
31 Dec 184940.1Ordained BishopTitular Bishop of Capharnaum
7 Jun 185444.5SelectedArchbishop of Gaeta, Italy
23 Jun 185444.6ConfirmedArchbishop of Gaeta, Italy
23 Feb 187666.3DiedArchbishop of Gaeta, Italy

MicroData Summary for Filippo Cammarota:
Archbishop Filippo Cammarota (born , died ) Archbishop of Gaeta

  • a priest for 42.0 years
  • a bishop for 26.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1872
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 169, and Page 178

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013