Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Mario Giardini, B. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Ancona e Numana

Titular Archbishop of Laodicea in Syria


Events

DateAgeEventTitle
4 Dec 1877BornMilano
24 Sep 190426.8Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
21 Nov 192144.0AppointedTitular Archbishop of Edessa in OsrhoŽne
21 Nov 192144.0AppointedApostolic Delegate to Japan
8 Dec 192144.0Ordained BishopTitular Archbishop of Edessa in OsrhoŽne
16 May 193153.4AppointedArchbishop of Ancona e Numana, Italy
19 Jul 193153.6InstalledArchbishop of Ancona e Numana, Italy
5 Feb 194062.2ResignedArchbishop of Ancona e Numana, Italy
5 Feb 194062.2AppointedTitular Archbishop of Laodicea in Syria
30 Aug 194769.7DiedArchbishop Emeritus of Ancona e Numana, Italy

MicroData Summary for Mario Giardini:
Archbishop Mario Giardini B. (born , died ) Archbishop Emeritus of Ancona e Numana

  • a priest for 42.9 years
  • a bishop for 25.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c1: CB, 8 Sep 2012
  • b/c2+: Revue des Ordinations …piscopales, Issue 1921, Number 90

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013