Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Henri-Édouard Dutoit

Deceased

Bishop Emeritus of Arras, France

Titular Archbishop of Sebastopolis in Abasgia


Events

DateAgeEventTitle
4 Jul 1873Born
27 May 189925.8Ordained PriestPriest of Cambrai, France
25 Oct 191340.3IncardinatedPriest of Lille, France
23 Dec 193057.4AppointedBishop of Arras (-Boulogne-Saint-Omer), France
11 Feb 193157.6Ordained BishopBishop of Arras (-Boulogne-Saint-Omer), France
22 Feb 193157.6InstalledBishop of Arras (-Boulogne-Saint-Omer), France
11 Sep 194572.1ResignedBishop of Arras (-Boulogne-Saint-Omer), France
11 Sep 194572.1AppointedTitular Bishop of Letopolis
23 Apr 194975.8AppointedTitular Archbishop of Sebastopolis in Abasgia
17 Apr 195379.7DiedBishop Emeritus of Arras (-Boulogne-Saint-Omer), France

MicroData Summary for Henri-Édouard Dutoit (VIAF: 4695)
Archbishop Henri-Édouard Dutoit (born , died ) Bishop Emeritus of Arras

EventPlace
Birth PlaceArmentières

  • a priest for 53.8 years
  • a bishop for 22.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1931, Number 7
  • opd/inca: AJ, 26 Jul 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 27 Jul 2018

Quantcast