Catholic-Hierarchy DC

Bishop Peter Dufal, C.S.C. †

Deceased

Coadjutor Bishop Emeritus of Galveston, Texas

Titular Bishop of Dercos (Dercus)


Events

DateAgeEventTitle
8 Nov 1822BornSaint-Gervais d'Auvergne, France
20 Jan 185229.2ProfessedMember of Congregation of Holy Cross
29 Sep 185229.9Ordained PriestPriest of Congregation of Holy Cross
3 Jul 186037.7AppointedVicar Apostolic of Eastern Bengal, India
3 Jul 186037.7AppointedTitular Bishop of Dercos (Dercus)
25 Nov 186038.0Ordained BishopTitular Bishop of Dercos (Dercus)
25 Aug 186643.8AppointedSuperior General of Congregation of Holy Cross
19 Jul 186845.7ResignedSuperior General of Congregation of Holy Cross
28 Jul 187653.7ResignedVicar Apostolic of Eastern Bengal, India
14 May 187855.5AppointedCoadjutor Bishop of Galveston, Texas, USA
6 Dec 187957.1ResignedCoadjutor Bishop of Galveston, Texas, USA
14 Mar 189875.3DiedCoadjutor Bishop Emeritus of Galveston, Texas, USA

MicroData Summary for Peter Dufal:
Bishop Peter Dufal C.S.C. (born , died ) Coadjutor Bishop Emeritus of Galveston

  • a priest for 45.5 years
  • a bishop for 37.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: JPG
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 241, and Page 281

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013