Catholic-Hierarchy DC

Bishop Maxime Decelles

Deceased

Bishop of Saint-Hyacinthe, Québec


Events

DateAgeEventTitle
30 Apr 1849BornSaint-Damase
21 Jul 187223.2Ordained PriestPriest
14 Jan 189343.7AppointedCoadjutor Bishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
14 Jan 189343.7AppointedTitular Bishop of Druzipara
9 Mar 189343.8Ordained BishopTitular Bishop of Druzipara
24 May 190152.0SucceededBishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
7 Jul 190556.1DiedBishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada

MicroData Summary for Maxime Decelles:
Bishop Maxime Decelles (born , died ) Bishop of Saint-Hyacinthe

  • a priest for 32.9 years
  • a bishop for 12.3 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 251, and Page 311

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015