Catholic-Hierarchy DC

Archbishop James Peter Davis

Deceased

Archbishop Emeritus of Santa Fe, New Mexico


Events

DateAgeEventTitle
9 Jun 1904BornHoughton, MI
19 May 192924.9Ordained PriestPriest
3 Jul 194339.1AppointedBishop of San Juan de Puerto Rico
6 Oct 194339.3Ordained BishopBishop of San Juan de Puerto Rico
30 Apr 196055.9AppointedArchbishop of San Juan de Puerto Rico
3 Jan 196459.6AppointedArchbishop of Santa Fe, New Mexico, USA
1 Jun 197470.0ResignedArchbishop of Santa Fe, New Mexico, USA
4 Mar 198883.7DiedArchbishop Emeritus of Santa Fe, New Mexico, USA

MicroData Summary for James Peter Davis:
Archbishop James Peter Davis (born , died ) Archbishop Emeritus of Santa Fe

  • a priest for 58.8 years
  • a bishop for 44.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 63

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013