Catholic-Hierarchy DC

Bishop Max Leroy Davis

Bishop of Australia, Military


Events

DateAgeEventTitle
16 Aug 1945 BornTownsville
31 Oct 197126.2Ordained PriestPriest of Perth, Australia
16 Jul 200357.9AppointedBishop of Australia, Military
22 Aug 200358.0Ordained BishopBishop of Australia, Military

MicroData Summary for Max Leroy Davis:
Bishop Max Leroy Davis (born ) Bishop of Australia, Military

Please contact the Bishop through the Military Ordinariate of Australia, Military.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 172, Number 14,443

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013