Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Félix César da Cunha Vasconcellos, O.F.M. †

Deceased

Archbishop of Ribeirão Preto, Sao Paulo


Events

DateAgeEventTitle
25 May 1904BornDores de Camanque
1 Nov 193329.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
30 Mar 194944.8AppointedBishop of Penedo, Alagoas, Brazil
29 Jun 194945.1Ordained BishopBishop of Penedo, Alagoas, Brazil
3 Apr 195752.9AppointedCoadjutor Archbishop of Florianópolis, Santa Catarina, Brazil
3 Apr 195752.9AppointedTitular Archbishop of Verissa
25 Mar 196560.8AppointedArchbishop of Ribeirão Preto, Sao Paulo, Brazil
12 Jul 197268.1DiedArchbishop of Ribeirão Preto, Sao Paulo, Brazil

MicroData Summary for Félix César da Cunha Vasconcellos:
Archbishop Félix César da Cunha Vasconcellos O.F.M. (born , died ) Archbishop of Ribeirão Preto

  • a priest for 38.7 years
  • a bishop for 23.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 49

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013