Catholic-Hierarchy DC

Bishop Mario Civelli, P.I.M.E. †

Deceased

Bishop of Jixian [Weihwei]


Events

DateAgeEventTitle
4 Nov 1890BornMilano, Italy
190918.2ProfessedMember of Pontifical Institute for Foreign Missions
29 Jun 191322.7Ordained PriestPriest of Pontifical Institute for Foreign Missions
11 Mar 193544.4AppointedVicar Apostolic of Hanchung [Hanzhong], China
11 Mar 193544.4AppointedTitular Bishop of Tabbora
19 May 193544.5Ordained BishopTitular Bishop of Tabbora
11 Apr 194655.4AppointedBishop of Hanzhong [Hanchung], China
18 Jul 194655.7AppointedBishop of Jixian [Weihwei], China
2 Feb 196675.2DiedBishop of Jixian [Weihwei], China

MicroData Summary for Mario Civelli:
Bishop Mario Civelli P.I.M.E. (born , died ) Bishop of Jixian [Weihwei]

  • a priest for 52.6 years
  • a bishop for 30.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1935, Number 38

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013