Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Andrea Caron

Deceased

Archbishop Emeritus of Genova

Titular Archbishop of Chalcedon


Events

DateAgeEventTitle
14 Jun 1848BornRosÓ de Bassano Veneto
28 Jul 187224.1Ordained PriestPriest of Vicenza, Italy
25 Aug 190557.2AppointedCoadjutor Bishop of Ceneda, Italy
25 Aug 190557.2AppointedTitular Bishop of Argos
1 Oct 190557.3Ordained BishopTitular Bishop of Argos
8 Jan 190859.6SucceededBishop of Ceneda, Italy
29 Apr 191263.9AppointedArchbishop of Genova, Italy
22 Jan 191566.6ResignedArchbishop of Genova, Italy
22 Jan 191566.6AppointedTitular Archbishop of Chalcedon
29 Jan 192778.6DiedArchbishop Emeritus of Genova, Italy

MicroData Summary for Andrea Caron:
Archbishop Andrea Caron (born , died ) Archbishop Emeritus of Genova

  • a priest for 54.5 years
  • a bishop for 21.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1927
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 66
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1905, Number 42

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013