Catholic-Hierarchy DC

Bishop George Bugeja, O.F.M.

Vicar Apostolic of Tripoli, Libya

Titular Bishop of San Leone

Apostolic Administrator of Benghazi


Events

DateAgeEventTitle
1 Jul 1962 Born
2 Oct 197816.2ProfessedMember of Order of Friars Minor
28 Aug 198321.1Solemn ProfessedMember of Order of Friars Minor
5 Jul 198624.0Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
10 Jul 201553.0AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Tripoli, Libya
10 Jul 201553.0AppointedTitular Bishop of San Leone
4 Sep 201553.1Ordained BishopTitular Bishop of San Leone
14 Feb 201653.6AppointedApostolic Administrator of Benghazi, Libya
5 Feb 201754.5SucceededVicar Apostolic of Tripoli, Libya

MicroData Summary for George Bugeja
Bishop George Bugeja O.F.M. (born ) Vicar Apostolic of Tripoli

EventPlace
Birth PlaceXaghra, Malta

Please contact the Bishop through the Vicariate Apostolic of Tripoli.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 10 Jul 2015
  • c1/ob: CB, 10 Jul 2015
  • c2+: CB, 31 Aug 2015
  • bp: CB, 4 Sep 2015
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 224, Number 18,567
  • ab: CB, 14 Feb 2016
  • s: Bollettino, 5 Feb 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 5 Feb 2017