Catholic-Hierarchy DC

Bishop Dieudonné Bogmis

Deceased

Bishop of Eséka, Cameroon


Events

DateAgeEventTitle
12 Jan 1955Born
30 Jun 198328.4Ordained PriestPriest
9 Feb 199944.0AppointedAuxiliary Bishop of Douala, Cameroon
9 Feb 199944.0AppointedTitular Bishop of Gadiaufala
10 Apr 199944.2Ordained BishopTitular Bishop of Gadiaufala
15 Oct 200449.7AppointedBishop of Eséka, Cameroon
3 Dec 200449.8InstalledBishop of Eséka, Cameroon
25 Aug 201863.6DiedBishop of Eséka, Cameroon

MicroData Summary for Dieudonné Bogmis
Bishop Dieudonné Bogmis (born , died ) Bishop of Eséka

EventPlace
Birth PlaceNyanon
Ordained BishopSaints Pierre et Paul, Cathedral, Douala, Archdiocese of Douala
Death PlaceEséka, Diocese of Eséka

  • a priest for 35.1 years
  • a bishop for 19.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Number 13,494
  • d: CB, 25 Aug 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 27 Aug 2018

Quantcast