Catholic-Hierarchy DC

Bishop Miguel Balaguer

Deceased

Bishop Emeritus of Tacuarembó


Events

DateAgeEventTitle
30 Sep 1906BornRocha
26 Oct 193024.1Ordained PriestPriest of Montevideo, Uruguay
20 Nov 196256.1AppointedAuxiliary Bishop of Montevideo, Uruguay
20 Nov 196256.1AppointedTitular Bishop of Castellum Minus
6 Jan 196356.3Ordained BishopTitular Bishop of Castellum Minus
26 Feb 196659.4AppointedBishop of Tacuarembó, Uruguay
28 Jan 198376.3ResignedBishop of Tacuarembó, Uruguay
15 Oct 198579.0DiedBishop Emeritus of Tacuarembó, Uruguay

MicroData Summary for Miguel Balaguer:
Bishop Miguel Balaguer (born , died ) Bishop Emeritus of Tacuarembó

  • a priest for 55.0 years
  • a bishop for 22.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1963

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013