Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Rafael Ignacio Arias Blanco

Deceased

Archbishop of Caracas, Santiago de Venezuela


Events

DateAgeEventTitle
18 Feb 1906BornLa Guaira
22 Dec 192822.8Ordained PriestPriest
21 Jun 193731.3AppointedAuxiliary Bishop of Cumaná, Venezuela
21 Jun 193731.3AppointedTitular Bishop of Attalea in Pamphylia
12 Dec 193731.8Ordained BishopTitular Bishop of Attalea in Pamphylia
12 Nov 193933.7AppointedBishop of San Cristóbal de Venezuela
23 Apr 195246.2AppointedCoadjutor Archbishop of Caracas, Santiago de Venezuela
23 Apr 195246.2AppointedTitular Archbishop of Pompeiopolis in Cilicia
9 Sep 195549.6SucceededArchbishop of Caracas, Santiago de Venezuela
30 Sep 195953.6DiedArchbishop of Caracas, Santiago de Venezuela

MicroData Summary for Rafael Ignacio Arias Blanco:
Archbishop Rafael Ignacio Arias Blanco (born , died ) Archbishop of Caracas, Santiago de Venezuela

  • a priest for 30.8 years
  • a bishop for 21.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 85

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013