Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Añoveros Ataún

Deceased

Bishop Emeritus of Bilbao


Events

DateAgeEventTitle
13 Jun 1909BornPamplona
25 Jul 193324.1Ordained PriestPriest
25 Aug 195243.2AppointedAuxiliary Bishop of Málaga, Spain
25 Aug 195243.2AppointedTitular Bishop of Tabuda
12 Oct 195243.3Ordained BishopTitular Bishop of Tabuda
27 Oct 195445.4AppointedCoadjutor Bishop of Cádiz y Ceuta, Spain
2 Apr 196454.8SucceededBishop of Cádiz y Ceuta, Spain
3 Dec 197162.5AppointedBishop of Bilbao, Spain
25 Sep 197869.3ResignedBishop of Bilbao, Spain
24 Oct 198778.4DiedBishop Emeritus of Bilbao, Spain

MicroData Summary for Antonio Añoveros Ataún:
Bishop Antonio Añoveros Ataún (born , died ) Bishop Emeritus of Bilbao

  • a priest for 54.2 years
  • a bishop for 35.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 93

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013