Catholic-Hierarchy DC

Ángel Cardinal Herrera Oria

Deceased

Bishop Emeritus of Málaga, Spain

Cardinal-Priest of Sacro Cuore di Maria


Events

DateAgeEventTitle
19 Dec 1886Born
16 Jul 194053.5Ordained DeaconDeacon of Santander, Spain
28 Jul 194053.6Ordained PriestPriest of Santander, Spain
24 Apr 194760.3AppointedBishop of Málaga, Spain
30 Jun 194760.5Ordained BishopBishop of Málaga, Spain
12 Oct 194760.8InstalledBishop of Málaga, Spain
22 Feb 196578.1Elevated to Cardinal
22 Feb 196578.1AppointedCardinal-Priest of Sacro Cuore di Maria
28 Mar 196578.2InstalledCardinal-Priest of Sacro Cuore di Maria
27 Aug 196679.6RetiredBishop of Málaga, Spain
28 Jul 196881.6DiedBishop Emeritus of Málaga, Spain

MicroData Summary for Ángel Herrera Oria (VIAF: 7639249)
Ángel Cardinal Herrera Oria (born , died ) Bishop Emeritus of Málaga

EventPlace
Birth PlaceSantander

  • a priest for 28.0 years
  • a bishop for 21.0 years
  • a cardinal for 3.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 62

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast