Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Emilio Benavent Escuín

Deceased

Bishop Emeritus of Spain, Military


Events

DateAgeEventTitle
10 Apr 1914BornValencia
18 Jul 194329.3Ordained PriestPriest
6 Dec 195440.7AppointedAuxiliary Bishop of Málaga, Spain
6 Dec 195440.7AppointedTitular Bishop of Cercina
13 Feb 195540.8Ordained BishopTitular Bishop of Cercina
13 Feb 196045.8AppointedCoadjutor Bishop of Málaga, Spain
30 Sep 196652.5AppointedApostolic Administrator of Málaga, Spain
7 Apr 196753.0AppointedBishop of Málaga, Spain
26 Aug 196854.4AppointedCoadjutor Archbishop of Granada, Spain
26 Aug 196854.4AppointedTitular Archbishop of Tiburnia
3 Feb 197459.8SucceededArchbishop of Granada, Spain
25 May 197763.1AppointedArchbishop (Personal Title) of Spain, Military
25 May 197763.1AppointedTitular Archbishop of Maximiana in Numidia
27 Oct 198268.5ResignedBishop of Spain, Military
7 Mar 199883.9ResignedTitular Archbishop of Maximiana in Numidia
4 Jan 200893.7DiedBishop Emeritus of Spain, Military

MicroData Summary for Emilio Benavent Escuín:
Archbishop Emilio Benavent Escuín (born , died ) Bishop Emeritus of Spain, Military

  • a priest for 64.5 years
  • a bishop for 52.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 11
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013