Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Vartan Kechichian, C.A.M. †

Deceased

Coadjutor Ordinary Emeritus of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian)

Titular Archbishop of Mardin degli Armeni


Events

DateAgeEventTitle
13 Sep 1933Born
15 Aug 195622.9Solemn VowsMember of Congregazione Mechitarista di Venezia
8 Sep 195925.9Ordained PriestPriest of Congregazione Mechitarista di Venezia
17 Feb 200167.4AppointedCoadjutor Ordinary of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian)
17 Feb 200167.4AppointedTitular Archbishop of Mardin degli Armeni
13 May 200167.6Ordained BishopTitular Archbishop of Mardin degli Armeni
2 Apr 200571.5RetiredCoadjutor Ordinary of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian)
22 Nov 201784.1DiedCoadjutor Ordinary Emeritus of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian)

MicroData Summary for Vartan Kechichian
Archbishop Vartan Kechichian C.A.M. (born , died ) Coadjutor Ordinary Emeritus of Eastern Europe {Europa Orientale}

EventPlace
Birth PlaceKessab
Ordained BishopSt-Grégoire l`Illuminateur-St-Élie, Cathedral, Beyrouth
Death PlaceSan Camillo del Lido, Hospital, Venezia, Patriarchate of Venezia {Venice}, Italy

  • a priest for 58.2 years
  • a bishop for 16.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 163, Number 13,977
  • d: CB, 23 Nov 2017
  • sole: CB, 8 Dec 2017
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 234, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast