Catholic-Hierarchy DC

Bishop Fiorenzo Umberto Tessiatore, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Sianfu, China

Titular Bishop of Algiza


Events

DateAgeEventTitle
27 Apr 1892Born
190714.6ProfessedMember of Order of Friars Minor
8 Nov 191422.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
16 May 192836.0AppointedVicar Apostolic of Sianfu, China
18 May 192836.0AppointedTitular Bishop of Algiza
22 Jul 192836.2Ordained BishopTitular Bishop of Algiza
10 Apr 193239.9DiedVicar Apostolic of Sianfu, China

MicroData Summary for Fiorenzo Umberto Tessiatore
Bishop Fiorenzo Umberto Tessiatore O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Sianfu

EventPlace
Birth PlacePertusio, Archdiocese of Torino {Turin}, Italy
Ordained BishopTungyuenfang
Death PlaceTungyuenfang

  • a priest for 17.4 years
  • a bishop for 3.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • b: Annuario Pontificio, Year 1933
  • op/ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1928, Number 46
  • b: Bishops-In-China.com, 25 Jan 2020
  • Le Petit Episcopologe, Issue 17, Number 928

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast