Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Karl Hesse, M.S.C.

Archbishop Emeritus of Rabaul, Papua New Guinea


Events

DateAgeEventTitle
15 Aug 1936 Born
23 May 196326.7Ordained PriestPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
27 Apr 197841.6AppointedAuxiliary Bishop of Rabaul, Papua New Guinea
27 Apr 197841.6AppointedTitular Bishop of Naratcata
15 Aug 197842.0Ordained BishopTitular Bishop of Naratcata
24 Oct 198044.1AppointedBishop of Kavieng, Papua New Guinea
7 Jul 199053.8AppointedArchbishop of Rabaul, Papua New Guinea
16 Jun 199558.8AppointedApostolic Administrator of Bougainville, Papua New Guinea
12 Sep 199660.0CeasedApostolic Administrator of Bougainville, Papua New Guinea
11 Aug 201174.9RetiredArchbishop of Rabaul, Papua New Guinea

MicroData Summary for Karl Hesse (VIAF: 58501350)
Archbishop Karl Hesse M.S.C. (born ) Archbishop Emeritus of Rabaul

EventPlace
Birth PlaceWosswinkel, Diocese of Paderborn, Germany
Ordained BishopOpen Air, Vunapope

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Rabaul.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 11 Aug 2011
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 234, Deceased Cardinals (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 54, Number 3,889

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.1, 10 Dec 2020; Data: 22 Jan 2021

Quantcast