Catholic-Hierarchy DC

Maronite Catholic Church

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
19 Jun 1949 Bishop Chucrallah HarbBishop Emeritus of Jounieh, Lebanon
7 May 1950 Nasrallah Pierre Cardinal SfeirPatriarch Emeritus of Antiochia {Antioch}, Lebanon
24 Mar 1951 Bishop Joseph Habib HittiBishop Emeritus of Saint Maron of Sydney, Australia
11 May 1952 Archbishop Maroun Khoury SaderArchbishop Emeritus of Tyr, Lebanon
16 Jul 1952 Bishop Georges Abi-Saber, O.L.M.Bishop Emeritus of Saint-Maron de Montréal, Canada
14 Aug 1955 Bishop Stephen Hector Youssef DoueihiBishop Emeritus of Saint Maron of Brooklyn, New York, USA
12 Apr 1958 Bishop Paul-Emile SaadéBishop Emeritus of Batrun, Lebanon
14 Jun 1958 Bishop Tanios El KhouryBishop Emeritus of Saïda (Sidone), Lebanon
28 Mar 1959 Archbishop Paul-Mounged El-HachemApostolic Nuncio Emeritus to Kuwait
12 Apr 1959 Bishop Joseph DerghamBishop Emeritus of Le Caire {Cairo}, Egypt
12 Apr 1959 Archbishop Boutros GemayelArchbishop Emeritus of Cipro, Cyprus
25 Apr 1959 Bishop Roland AboujaoudéAuxiliary Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch}, Lebanon
Most Junior
13 Aug 1995 Bishop Joseph Emile MouawadCurial Bishop of Antiochia {Antioch}, Lebanon
11 Jul 1993 Bishop Antoine Tarabay, O.L.M.Bishop of Saint Maron of Sydney, Australia
14 Aug 1992 Bishop Habib Chamieh, O.M.M.Apostolic Administrator of San Charbel en Buenos Aires, Argentina
18 Aug 1990 Bishop Elias NassarBishop of Saïda (Sidone), Lebanon
3 Sep 1987 Archbishop Joseph SoueifArchbishop of Cipro, Cyprus
29 Aug 1987 Bishop Elias Khoury SlemanBishop of Lattaquié {Laodicea}, Syria
9 Aug 1987 Father Simon FaddoulApostolic Exarch of Western and Central Africa
20 Jul 1986 Bishop Abdallah Elias Zaidan, M.L.Bishop of Our Lady of Lebanon of Los Angeles, California, USA
20 Jul 1986 Bishop Paul-Marwan Tabet, M.L.Bishop of Saint-Maron de Montréal, Canada
9 Jun 1984 Bishop Michel AounBishop of Jbeil {Byblos}, Lebanon
17 Sep 1983 Bishop Maroun AmmarAuxiliary Bishop of Joubbé, Sarba e Jounieh, Lebanon
14 Aug 1983 Bishop Edgar Amine MadiBishop of Nossa Senhora do Líbano em São Paulo, Sao Paulo, Brazil

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 15 Aug 2014