Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antoine Nabil Andari

Curial Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite)

Titular Bishop of Tarsus dei Maroniti


Events

DateAgeEventTitle
8 Nov 1949 BornBilla
27 Aug 197727.8Ordained PriestPriest
7 Jun 199747.6AppointedCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
7 Jun 199747.6AppointedTitular Bishop of Tarsus dei Maroniti
1 Nov 199748.0Ordained BishopTitular Bishop of Tarsus dei Maroniti

MicroData Summary for Antoine Nabil Andari:
Bishop Antoine Nabil Andari (born ) Curial Bishop of Antiochia {Antioch}

Please contact the Bishop through the Patriarchate of Antiochia {Antioch} (Maronite).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 150, Number 13,168

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 9 Oct 2013