Catholic-Hierarchy DC

Philippines

Recent Bishop Events


DateAgeEventBishopTitleCurrent Title
21 May 201878.6DiedCamilo Diaz GregorioPrelate Emeritus of Batanes
24 May 201858.1AppointedJose Elmer Imas MangalinaoBishop of Bayombong
25 May 201850.4InstalledBartolome Gaspar SantosBishop of Iba
28 May 201851.5Ordained BishopLouie Patalinghug GalbinesBishop of Kabankalan
29 May 201851.5InstalledLouie Patalinghug GalbinesBishop of Kabankalan
7 Jun 201851.6Ordained BishopRaúl Bautista DáelBishop of Tandag
14 Jun 201851.6InstalledRaúl Bautista DáelBishop of Tandag
20 Jun 201863.9Ordained BishopMedil Sacay AseoBishop of Tagum
28 Jun 201872.2AppointedFernando FiloniCardinal-Bishop of Nostra Signora di Coromoto in San Giovanni di DioCardinal, Prefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples
10 Jul 201854.6AppointedNolly Camingue BucoAuxiliary Bishop of Antipolo
54.6AppointedNolly Camingue BucoTitular Bishop of Gemellae in ByzacenaAuxiliary Bishop of Antipolo
11 Jul 201851.3Ordained BishopCerilo "Allan" Uy CasicasBishop of Marbel
25 Jul 201869.6CeasedSofronio Aguirre Bancud, S.S.S.Apostolic Administrator of BayombongBishop of Cabanatuan
58.2InstalledJose Elmer Imas MangalinaoBishop of Bayombong
30 Jul 201855.3Ordained BishopDaniel Oca PrestoBishop of San Fernando de La Union
2 Aug 201855.3InstalledDaniel Oca PrestoBishop of San Fernando de La Union
8 Sep 201854.7Ordained BishopNolly Camingue BucoTitular Bishop of Gemellae in ByzacenaAuxiliary Bishop of Antipolo
20 Sep 201889.6DiedEdmundo Madarang AbayaArchbishop Emeritus of Nueva Segovia
11 Oct 201883.8DiedIreneo Alisla Amantillo, C.SS.R. †Bishop Emeritus of Tandag
6 Nov 201868.6AppointedAngelito Rendon Lampon, O.M.I.Archbishop of Cotabato
79.6RetiredOrlando Beltran Quevedo, O.M.I.Archbishop of CotabatoCardinal, Archbishop Emeritus
13 Nov 201863.7AppointedNestor J. AdaliaApostolic Administrator of Calapan
14 Nov 201866.5ResignedEdgardo Sarabia JuanichVicar Apostolic of TaytayVicar Apostolic Emeritus
59.8CeasedPrudencio Padilla Andaya, Jr., C.I.C.M.Apostolic Administrator of IlaganVicar Apostolic of Tabuk
54.8AppointedDavid William Valencia AntonioBishop of Ilagan
22 Nov 201876.1RetiredEmmanuel Treveno Cabajar, C.SS.R.Bishop of PagadianBishop Emeritus
51.9AppointedRonald Ignacio (Bong) LunasBishop of Pagadian
16 Dec 201860.4AppointedRomeo Saniel, O.M.I.Apostolic Administrator of Jolo
2 Jan 201948.4AppointedRex Andrew Clement AlarconBishop of DaetBishop-Elect
7 Jan 201949.8AppointedMarvyn Abrea MacedaBishop of San Jose de AntiqueBishop-Elect
30 Jan 201960.6InstalledRomeo Saniel, O.M.I.Apostolic Administrator of Jolo
31 Jan 201968.9InstalledAngelito Rendon Lampon, O.M.I.Archbishop of Cotabato
10 Feb 201979.9DiedDinualdo Destajo GutierrezBishop Emeritus of Marbel
94.4DiedNicolas Mollenedo MondejarBishop Emeritus of San Carlos
11 Feb 201952.2Ordained BishopRonald Ignacio (Bong) LunasBishop of Pagadian
12 Feb 201955.1InstalledDavid William Valencia AntonioBishop of Ilagan
19 Mar 201948.6Ordained BishopRex Andrew Clement AlarconBishop of DaetBishop-Elect
20 Mar 201948.6InstalledRex Andrew Clement AlarconBishop of DaetBishop-Elect
25 Mar 201952.3InstalledRonald Ignacio (Bong) LunasBishop of Pagadian
2 Apr 201950.1Ordained BishopMarvyn Abrea MacedaBishop of San Jose de AntiqueBishop-Elect
9 Apr 201950.1InstalledMarvyn Abrea MacedaBishop of San Jose de AntiqueBishop-Elect

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_d, v3.2.6, 14 Jan 2019; Data: 17 Feb 2019

Quantcast