Catholic-Hierarchy DC

United States of America

Oldest and Youngest Bishops


BirthdateAgeNameCurrent Title
Oldest
13 Sep 1921 Bishop Odore Joseph GendronBishop Emeritus of Manchester, New Hampshire
9 Jun 1923 Bishop René Henry GracidaBishop Emeritus of Corpus Christi, Texas
1 Oct 1924 Archbishop Stephen SulykArchbishop Emeritus of Philadelphia (Ukrainian), Pennsylvania
17 Nov 1924 Bishop John Aloysius O’MaraBishop Emeritus of Saint Catharines, Ontario, Canada
10 Jul 1925 Bishop Ernest Bertrand Boland, O.P.Bishop Emeritus of Multan, Pakistan
25 Oct 1925 Bishop John Joseph SnyderBishop Emeritus of Saint Augustine, Florida
11 Dec 1925 Bishop John Robert GormanAuxiliary Bishop Emeritus of Chicago, Illinois
14 Aug 1926 Agostino Cardinal CacciavillanPresident Emeritus of the Administration of the Patrimony of the Apostolic See, Roman Curia
26 Aug 1926 Bishop Lawrence Donald SoensBishop Emeritus of Sioux City, Iowa
20 Sep 1926 Bishop Gilbert Ignatius SheldonBishop Emeritus of Steubenville, Ohio
7 Dec 1926 Bishop William John McNaughton, M.M.Bishop Emeritus of Incheon {Inch’on}, Korea (South)
13 Mar 1927 Bishop Dominic Anthony MarconiAuxiliary Bishop Emeritus of Newark, New Jersey
Youngest
1 Oct 1975 Bishop Andriy RabiyAuxiliary Bishop of Philadelphia (Ukrainian), Pennsylvania
22 Apr 1975 Bishop Steven Joseph LopesOrdinary of The Chair of Saint Peter
18 Nov 1973 Bishop Milan Lach, S.J.Bishop of Parma (Ruthenian), Ohio
13 Jan 1972 Bishop Adam John ParkerAuxiliary Bishop of Baltimore, Maryland
27 May 1971 Bishop Bohdan John DanyloBishop of Saint Josaphat in Parma (Ukrainian)
1 Jun 1970 Bishop Juan Miguel Betancourt Torres, S.E.M.V.Auxiliary Bishop of Hartford, Connecticut
23 May 1970 Bishop Basel Salim YaldoCurial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq
13 May 1970 Bishop Frank Yohana KalabatBishop of Saint Thomas the Apostle of Detroit (Chaldean)
16 Sep 1969 Bishop Mario Alberto Avilés Campos, C.O.Auxiliary Bishop of Brownsville, Texas
15 May 1969 Bishop José Arturo Cepeda EscobedoAuxiliary Bishop of Detroit, Michigan
3 Aug 1968 Bishop Andrew Harmon CozzensAuxiliary Bishop of Saint Paul and Minneapolis, Minnesota
26 Jun 1968 Bishop William Shawn McKnightBishop of Jefferson City, Missouri

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_d, v3.2.9, 9 Jun 2019; Data: 14 Sep 2019

Quantcast