Catholic-Hierarchy DC

Portugal

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
Most Senior
10 Oct 1971 Archbishop Edoardo RovidaApostolic Nuncio Emeritus to Portugal
21 May 1972 Bishop Augusto César Alves Ferreira da Silva, C.M.Bishop Emeritus of Portalegre-Castelo Branco
27 May 1979 Archbishop Alfio RapisardaApostolic Nuncio Emeritus to Portugal
16 Jun 1979 Bishop Serafim de Sousa Ferreira e SilvaBishop Emeritus of Leiria-Fátima
16 May 1982 Bishop Teodoro de FariaBishop Emeritus of Funchal
19 Mar 1983 Bishop José Augusto Martins Fernandes PedreiraBishop Emeritus of Viana do Castelo
31 Jul 1983 Bishop João Miranda TeixeiraAuxiliary Bishop Emeritus of Porto
23 Mar 1985 Manuel Cardinal Monteiro de CastroMajor Penitentiary Emeritus of the Apostolic Penitentiary, Roman Curia
3 Jan 1988 Archbishop Jorge Ferreira da Costa OrtigaArchbishop of Braga
13 Mar 1988 Bishop Manual Pelino DominguesBishop Emeritus of Santarém
19 Jun 1988 Bishop Manuel Madureira DiasBishop Emeritus of Faro {Algarve}
2 Jul 1988 José Cardinal Saraiva Martins, C.M.F.Prefect Emeritus of the Congregation for the Causes of Saints, Roman Curia
Most Junior
29 Sep 2019 Father Vitorino José Pereira SoaresAuxiliary Bishop-Elect of Porto
12 May 2019 Bishop Diamantino Guapo Antunes, I.M.C.Bishop of Tete, Mozambique
31 Mar 2019 Bishop Américo Manuel Alves AguiarAuxiliary Bishop of Lisboa {Lisbon}
16 Dec 2018 Bishop Armando Esteves DominguesAuxiliary Bishop of Porto
25 Nov 2018 Bishop Rui Manuel Sousa Valério, S.M.M.Bishop of Portugal, Military
25 Nov 2018 Bishop Daniel Batalha HenriquesAuxiliary Bishop of Lisboa {Lisbon}
28 Jul 2018 Archbishop José Tolentino Calaça de MendonçaArchivist of the Vatican Secret Archives, Roman Curia
17 Jun 2018 Bishop António Luciano dos Santos CostaBishop of Viseu
19 Mar 2018 Archbishop José Avelino BettencourtApostolic Nuncio to Armenia
19 Mar 2016 Bishop António Augusto de Oliveira AzevedoBishop of Vila Real
31 Jan 2016 Bishop Nuno Manuel dos Santos AlmeidaAuxiliary Bishop of Braga
25 Oct 2015 Bishop José Ornelas Carvalho, S.C.I.Bishop of Setúbal

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_d, v3.2.9, 9 Jun 2019; Data: 18 Jul 2019

Quantcast