Catholic-Hierarchy DC

México

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
Most Senior
21 Jun 1960 Archbishop Arturo Antonio Szymanski RamírezArchbishop Emeritus of San Luis Potosí
14 May 1961 Archbishop Carlos Quintero ArceArchbishop Emeritus of Hermosillo, Sonora
8 Sep 1961 Bishop José de Jesús Sahagún de la ParraBishop Emeritus of Ciudad Lázaro Cárdenas, Michoacán
25 Jul 1965 Bishop José Trinidad Sepúlveda Ruiz-VelascoBishop Emeritus of San Juan de los Lagos, Jalisco
24 Nov 1968 Archbishop Girolamo PrigioneApostolic Nuncio Emeritus to México
24 Aug 1970 Archbishop Ricardo Guízar DíazArchbishop Emeritus of Tlalnepantla, México
24 Aug 1970 Archbishop Rosendo Huesca PachecoArchbishop Emeritus of Puebla de los Ángeles, Puebla
21 Jun 1971 Archbishop Sergio Obeso RiveraArchbishop Emeritus of Jalapa (Xalapa), Veracruz
3 Aug 1971 Bishop Francisco Raúl Villalobos PadillaBishop Emeritus of Saltillo, Coahuila
15 Aug 1971 Bishop Arturo Lona ReyesBishop Emeritus of Tehuantepec, Oaxaca
8 Feb 1973 Bishop Gilberto Valbuena SánchezBishop Emeritus of Colima
5 Dec 1973 Bernard Francis Cardinal LawArchpriest Emeritus of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}, Roman Curia
Most Junior
22 Oct 2014 Bishop Gerardo Díaz VázquezBishop of Tacámbaro, Michoacán
22 Aug 2014 Bishop Francisco González RamosBishop of Izcalli, México
13 Jun 2014 Bishop Juan Armando Pérez TalamantesAuxiliary Bishop of Monterrey, Nuevo León
13 Jun 2014 Bishop Alfonso Gerardo Miranda GuardiolaAuxiliary Bishop of Monterrey, Nuevo León
3 Mar 2014 Bishop Rutilo Felipe Pozos LorenziniAuxiliary Bishop of Puebla de los Ángeles, Puebla
3 Mar 2014 Bishop Tomás López DuránAuxiliary Bishop of Puebla de los Ángeles, Puebla
5 Feb 2014 Bishop Armando António Ortíz AguirreBishop of Ciudad Lázaro Cárdenas, Michoacán
31 Jul 2013 Bishop Rafael Valdéz TorresBishop of Ensenada, Baja California Norte
19 Jul 2013 Bishop Jorge Estrada SolórzanoAuxiliary Bishop of México, Federal District
5 Feb 2013 Bishop Gonzalo Alonso Calzada GuerreroAuxiliary Bishop of Antequera, Oaxaca
30 Jan 2013 Bishop Pedro Vázquez VillalobosBishop of Puerto Escondido, Oaxaca
5 Oct 2012 Bishop Jaime Calderón CalderónAuxiliary Bishop of Zamora, Michoacán

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 9 Sep 2014