Catholic-Hierarchy DC

Bishop Laurent Yapi

Deceased

Bishop of Abengourou


Events

DateAgeEventTitle
24 Sep 1937BornMemni
21 Dec 196326.2Ordained PriestPriest of Abidjan, Côte d’Ivoire
21 Sep 197033.0AppointedAuxiliary Bishop of Abidjan, Côte d’Ivoire
21 Sep 197033.0AppointedTitular Bishop of Capsus
25 Oct 197033.1Ordained BishopTitular Bishop of Capsus
12 Jan 197941.3AppointedBishop of Abengourou, Côte d’Ivoire
17 Aug 198042.9DiedBishop of Abengourou, Côte d’Ivoire

MicroData Summary for Laurent Yapi:
Bishop Laurent Yapi (born , died ) Bishop of Abengourou

  • a priest for 16.7 years
  • a bishop for 9.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 150, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013