Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Manuel da Silva Vieira Pinto

Deceased

Archbishop Emeritus of Nampula, Mozambique


Events

DateAgeEventTitle
8 Dec 1923Born
7 Aug 194925.6Ordained PriestPriest of Porto, Portugal
21 Apr 196743.3AppointedBishop of Nampula, Mozambique
29 Jun 196743.5Ordained BishopBishop of Nampula, Mozambique
4 Jun 198460.4AppointedArchbishop of Nampula, Mozambique
12 Dec 199269.0AppointedApostolic Administrator of Pemba, Mozambique
18 Jan 199874.1CeasedApostolic Administrator of Pemba, Mozambique
16 Nov 200076.9RetiredArchbishop of Nampula, Mozambique
30 Apr 202096.3DiedArchbishop Emeritus of Nampula, Mozambique

MicroData Summary for Manuel da Silva Vieira Pinto
Archbishop Manuel da Silva Vieira Pinto (born , died ) Archbishop Emeritus of Nampula

EventPlace
Birth PlaceSão Pedro de Aboim, Diocese of Porto, Portugal
Ordained PriestTrindade, Church, Porto, Diocese of Porto, Portugal
Ordained BishopTrindade, Church, Porto, Diocese of Porto, Portugal
Death PlaceCasa Sacerdotal, Porto, Diocese of Porto, Portugal

  • a priest for 70.7 years
  • a bishop for 52.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 111
  • opd/c1/d: CB, 30 Apr 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast